Aktualności

Sklep z akcesoriami dla psów.

grupa uroczych zwierzatek na bialym tle

Jaki wpływ ma karma na zdrowie i sierść psów.

Wpływ karmy na żywienie psa.

Każdy właściciel chce aby jego pies miał piękną, zdrową i lśniącą sierść. To wymaga dużo czasu poświęconego na pielęgnację pupila zwłaszcza przy rasach posiadających długą sierść/włosy. Podstawą dobrego wyglądu, obok wielu zabiegów pielęgnacyjno – higienicznych jest odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta. Właściwie dobrane proporcje żywieniowe zapewnią zdrowe i odpowiednie ukrwienie skóry, co przekłada się na wyglądzie sierści/włosów u psa. Za wygląd sierści psa odpowiada przede wszystkim białko. Źródłem białka są pokarmy pochodzenia zwierzęcego, które zawierają niezbędne dla zdrowia i kondycji psa aminokwasy. Ważną rolę odgrywają również tłuszcze, które odpowiadają za wiele procesów fizjologicznych. Cennym źródłem tłuszczów są oleje rybne, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadające za dobrą kondycję sierści i skóry. Następną ważną rzeczą są witaminy, które przyczyniają się do wyglądu okrywy włosowej psa. Najważniejszymi są witaminy A, E i C oraz witaminy z grupy B. Odpowiednia karma dla pupila przede wszystkim powinna być odpowiednio zbilansowana, co przełoży się na odpowiednim połysku i gęstości sierści. Karma standartowo dzieli się na karmę suchą i mokrą. Karma powinna spełniać zapotrzebowanie psa na wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze, witaminy i minerały. Cenne dla pupila karmy są bogate w białko pochodzące z mięsa, ryb lub insektów. Nie powinny zawierać dodatków w postaci zbóż. Sztuczne barwniki i konserwanty nie wpływają dobrze na stan zdrowia psa. Karmy powinny być dobrane do wieku, wielkości, rasy i trybu życia czworonoga.

Układ pokarmowy psów jest bardzo delikatny. Pozwalanie psu na jedzenie wszystkiego w dowolnych ilościach nie jest dla psa dobre. Potrzeby żywieniowe psa zmieniają się z wiekiem oraz podczas choroby. W razie potrzeby można poradzić się weterynarza, który pomoże ustalić właściwą dla psa dietę.

Do ogólnych zasad żywienia psów zalicza się to, że dzienną porcję pożywienia należy podzielić na co najmniej dwa posiłki. W miarę możliwości dajemy psu jeść o stałych porach. Należy unikać zbyt późnych godzin wieczornych ponieważ pies musi załatwić swoje potrzeby do kilku godzin po posiłku. Nie należy podawać psu zbyt zimnego lub zbyt ciepłego jedzenia. Jeżeli posiłek jest przechowywany w lodówce należy go wyjąć przynajmniej pół godziny przed podaniem.

Podawanie psom pozostałościami po naszych posiłkach jest błędem i nie powinno się tego robić z uwagi na to, że psi układ pokarmowy jest delikatny. Takie postępowanie może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń.

Odpowiednio dobrana karma ma fundamentalny wpływ zarówno na zdrowie naszego pupila, jak również na sierść czworonoga. Zbilansowana dieta pozwala na zachowanie naturalnego blasku okrywy włosowej, wzmocnienie jej, a także znacznie zmniejszenie ryzyka nadmiernego wypadania. Jak karma i jej skład wpływają na wygląd sierści psa?

Jednym z podstawowych czynników, na które warto zwrócić uwagę w diecie czworonoga jest kaloryczność. Średnie zapotrzebowanie psa niekastrowanego wynosi 630 kcal. Duża wartość energetyczna będzie przez tym związana również z masą czworonoga, a także jego aktywnością w ciągu dnia. Karma dla psów pracujących powinna się odznaczać zwiększoną zawartością białka, celem maksymalnej regeneracji tkanek mięśniowych.

Warto wspomnieć w tym momencie o zmodyfikowanych współczynnikach Atwatera, których nazwy nie różnią się od dietetyki człowieka.

Dobierając kaloryczność diety warto mieć na uwadze stopień jej strawności. W przypadku karmy premium sięga ona nawet 90%. W produktach typu ekonomicznego wynosi ona od 70 do 80%.

Zgodnie z ogólnie przyjętą wiedzą, makroskładnikiem dominującym w diecie psów jest białko. Dominacja węglowodanów w diecie może w pierwszej kolejności doprowadzić do łamliwości włosów czworonoga. Podstawowym budulcem psiej sierści jest również białko, w związku z czym jego niedobór w diecie może być przyczyną pogorszonej jakości okrywy włosowej.

Dobierając karmę dla czworonoga warto mieć na uwadze jakość zawartego białka. Dla zdrowej sierści, szczególnie istotna jest wysoka zawartość aminokwasów, takich jak: metionina, cysteina, lizyna i tryptofan.

Białko razem z tłuszczami odpowiadają za tworzenie błon komórkowych skóry psa. Niedobór danych makroskładników znacznie zmniejsza możliwości regeneracyjne naskórka, co w konsekwencji przyciąga większą ilość szkodliwych drobnoustrojów. Nieszczelne błony doprowadzają do wyparowania wody oraz znacznego osłabienia skóry czworonoga, przez co cebulki włosowe nie są dostatecznie odżywione.

Sprawdzając skład psiej karmy warto postawić na białko pochodzenia zwierzęcego.

Odpowiednia zawartość witamin w karmie ma ponadprzeciętny wpływ na jakość sierści czworonoga. Za lśniącą okrywę włosową odpowiadają w szczególności: witamina A, E, C i witaminy z grupy B

Wspomniana wyżej witamina A odpowiada za złuszczanie naskórka oraz produkcję włókien elastyny i kolagenu. Niedobór danego związku może w konsekwencji prowadzić do zwiększonej łamliwości włosów. Witamina E wspomaga psi organizm w prawidłowym nawilżeniu, zapobiegając wystąpieniu szorstkości skóry i pogorszeniu struktury sierści.

Warto również mieć na uwadze obecność związków takich jak ryboflawina, tiamina, niacyna i kwas pantotenowy.

Tłuszcze wraz z białkiem odpowiadają za szereg procesów fizjologicznych, w tym za tworzenie błon komórkowych. Kompleksowa karma powinna być cennym źródłem danego makroskładnika w diecie psa, również ze względu na rolę rozpuszczalnika dla witamin A, D, E i K.

Nienasycone kwasy tłuszczowe n-3 oraz n-6 zawarte w karmie psa mają szczególne znaczenie pod kątem zapobiegania chorób skóry. Niedostateczna ilość danego składnika w diecie może doprowadzić do łupieżu i nadmiernego przesuszenia skóry, a nawet przetłuszczenia psiego owłosienia.

W diecie dorosłego czworonoga udział nienasyconych kwasów tłuszczowych powinien wynosić minimum 1% suchej masy karmy w przypadku kwasu linolowego.

Szczególnie istotnym składnikiem mineralnym pod kątem jakości psiej sierści jest cynk.

Niedobór cynku w organizmie skutkuje zwiększeniem zapotrzebowania na witaminę E, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadania sierści, łuszczycy oraz zwiększonego ryzyka infekcji skórnych.

Decydując się na karmę wspierającą zdrową sierść psa, szczególnie pomocne będą naturalne suplementy (olej z łososia). Tłuszcze dostarczane w danej formie znacznie zmniejszą występowanie łupieżu oraz łamliwość sierści.

Jakościowa karma dla psa powinna być źródłem drożdży piwnych, które aktywnie regulują wytwarzanie serum i nadają sierści pożądany połysk. Na kondycję okrywy włosowej pozytywnie wpływa również korzeń łopianu, ze względu na odżywienie i regenerację skóry.

Zarówno sucha, jak i mokra karma dla psów z dziczyzną stanowi doskonały wybór w przypadku większości psów. Wartości odżywcze mięsa z dziczyzny są na szczególnie wysokim poziomie, ze względu na odpowiednią zawartość witamin B6 i B12, niacyny, fosforu, ryboflawiny i tiaminy.

Dziczyzna w diecie psa stanowi doskonałe źródło cynku i łatwo przyswajalnego białka – składników niezbędnych dla lśniącej i zdrowej sierści.

Odpowiednia podaż białka, tłuszczy, witamin i innych składników mineralnych w karmie może czasami wciąż nie przynosić oczekiwanych rezultatów w postaci zadbanej, zdrowej sierści. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ewentualne alergie czworonoga, zaburzające równowagę organizmu zwierzęcia. Najczęstszymi alergenami są: mleko, jaja, soja, wołowina i drób.

Skrajne reakcje alergiczne w postaci pokrzywki, strupów i otarć mogą doprowadzić do wyrywania sierści przez psa oraz skrajnego samookaleczenia. Alergie mogą również doprowadzać do łupieżu i znacznego pogorszenia jakości sierści, przez co znika jej pierwotny blask.

Karma dla psów alergików powinna zawierać m.in. kwasy Omega 3 i 6, które znacznie zmniejszają podatność czworonogów na reakcje alergiczne. Wspomniane związki zmniejszają również objawy suchej skóry i łupieżu. W przypadku alergii warto sięgnąć po karmę z dziczyzną, o wysokiej zawartości żelaza i innych składników odżywczych.

Źródło: „Psy Ilustrowany Przewodnik”, Internet.

City bed beigestripes2
Akcesoria do Happy – Dogs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *